Czym jest identyfikacja wizualna?

Czym jest identyfikacja wizualna?

5 stycznia, 2023 0 przez admin

Czy zastanawiasz się jaki projekt otrzymasz w odpowiedzi od grafika freelancera czy też agencji kreatywnej, jeśli zleciłeś zaprojektowanie identyfikacji wizualnej dla swojej marki? Przybliżymy nieco ten temat.

Po co nam identyfikacja wizualna?

Na sam początek musimy zaznaczyć, że identyfikacja wizualna jest elementem podstawowym tworzenia wizerunku marki czy też firmy, budowania jej tożsamości oraz także świadomości. Profesjonalny branding wyróżni markę na rynku, przyciągnie uwagę potencjalnych klientów oraz jest dla nich sygnałem, że firmie czy też marce możemy zaufać.

Funkcjonuje specjalne przekonanie, że identyfikacja wizualna jest projektem logotypu oraz podstawowych firmowych materiałów. Współczesne wymogi  biznesu oraz komunikacji wymagają o wiele szerszego podejścia wizerunku marki. Identyfikacja wizualna nie polega na stworzeniu kilku projektów, ale wymaga od nas zaprojektowania systemu wizualnego marki. Wizualna identyfikacja jest wstępem do budowania biznesu wiarygodnego oraz element kluczowy, który pozycjonuje w branży markę.

Podstawowe narzędzie

Identyfikacja wizualna jest podstawowym narzędziem, które służy kreowaniu wizerunku marki czy też danej firmy na rynku. Tenże termin określa ogół symboli oraz zachowań, które są stosowane w firmie celu uzyskania czytelnej oraz spójnej identyfikacji rynkowej oraz jej wyróżnienia spośród konkurencyjnych marek. Spójny system wizualny jest najważniejszym elementem całościowej identyfikacji.

System identyfikacji wizualnej to skonkretyzowany opis procedur oraz oznaczeń graficznych, które stosowane są w przedsiębiorstwie. Jest stworzony w celu uzyskania klarownej oraz także jasnej identyfikacji, która w logiczny sposób będzie nawiązywała do posiadanego logotypu przez markę, ale przede wszystkim wyznawanych wartości przez markę oraz jej organizacyjnej kultury.

Dzięki poszczególnym elementom systemu identyfikacji wizualnej odbiorcy, a więc potencjalni klienci oraz kontrahenci mają możliwość rozpoznania marki czy też firmy. Jeśli interesuje nas identyfikacja wizualna koniecznie odwiedźmy stronę oznakujbiuro.pl